Klimatyzacja kojarzy nam się przede wszystkim z przyjemnym chłodem w upalne dni i choć rzeczywiście, to wciąż jej główna funkcja, klimatyzator może być również doskonałym źródłem ciepła, szczególnie w okresie przejściowym.
Zmiany klimatyczne, które objawiają się przede wszystkim upalnym latem sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzatorów. I faktycznie, gdy temperatura za oknem przekracza 30 stopni trudno wyobrazić sobie komfortowy wypoczynek bez dodatkowej ochłody. Ale zmiany klimatyczne widoczne są nie tylko latem – zimowe miesiące przestały już być aż tak dotkliwe, a to oznacza że w trosce o zdrowie, środowisko i rachunki możemy wykorzystać klimatyzatory także do ogrzania domu.
Czy klimatyzator może grzać?
W przypadku bardzo dużych mrozów, które wciąż występują w niektórych regionach Polski, niezbędne jest wciąż korzystanie ze standardowego ogrzewania. Jednak w wielu miejscach w kraju zimowe temperatury nie spadają znacznie poniżej zera, a to oznacza że możemy wykorzystać do ogrzewania klimatyzatory, które radzą sobie doskonale także przy -30 stopniach.
Pojawia się pytanie, czy każda klimatyzacja może ogrzać nasz dom? Oczywiście – nie. Funkcję grzania posiadają tylko nowe modele, które są zbudowane z dobrych i wytrzymałych komponentów, posiadają niskie zużycie energetyczne. Działają one na zasadzie pomp ciepła zapewniając optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkowo większość z nich posiada filtry HEPA, a zatem są też doskonałym zabezpieczeniem przed smogiem czy bakteriami.
Jak wybrać klimatyzator do ogrzewania?
Podobnie, jak w przypadku klimatyzatora do chłodzenia w upały, również klimatyzator z funkcją grzewczą powinien być dopasowany do wielkości naszego domu czy mieszkania. Najczęściej klimatyzator wybieramy by chłodzić się latem, zatem przed podjęciem decyzji zakupowej upewnijmy się, że ten konkretny model ma również funkcję ogrzewania.
Pozostaje pytanie, czy klimatyzacja, której zadaniem jest ogrzewanie domu spełni swoją funkcję? Wiele zależy tu od naszego domu czy mieszkania. Jeśli posiadamy dobrą termoizolację, budynek jest nowy, szczelny i nie ma mostków termicznych, klimatyzator z powodzeniem może wystarczyć za całe zimowe ogrzewanie. Jeśli jednak jest to stare i nieszczelne budownictwo, klimatyzator może być jedynie wsparciem szczególnie w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią.
Warto również pamiętać, że znaczenie ma tu region geograficzny i lokalne warunki pogodowe. Jeśli w regionie nadal utrzymują się dość srogie zimy, nie można całkowicie zrezygnować z opalania tradycyjnego, ale można je zmniejszyć szczególnie wiosną i jesienią.
Poszukujesz sposobu by zaoszczędzić na ogrzewaniu? Klimatyzacja z funkcją grzewczą jest dla ciebie! Nawet, jeśli nie chcesz zrezygnować z tradycyjnego ogrzewania, klimatyzator może być niezastąpionym wsparciem w okresach przejściowych zastępując tradycyjne farelki i olejowe kaloryfery. To nie tylko oszczędność na rachunku, ale też na zdrowiu swoim i środowiska!