Klima – Mors

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu?

Wyraźny spadek wydajności klimatyzacji może być oznaką jej awarii. Nie zawsze są one poważne i wymagają wymiany sprężarki – zdarza się, że jest to wyciek, który choć wpływa na chłodzenie, możliwe jest jego szybkie naprawienie. Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu? Czy można zrobić to samodzielnie?

Wyciek w klimatyzacji nie jest najpoważniejszą awarią, choć oczywiście wymagane jest szybkie działanie, aby nie doszło do dalszego uszkodzenia podzespołów. Szczelność klimatyzacji sprawdzana jest w trakcie jej serwisowania, ale jeśli korzystamy z niej sporadycznie – głównie latem – może się zdarzyć, że nie zauważymy awarii od razu. Zobacz, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu samodzielnie.

Szczelność klimatyzacji – oględziny

Gdy zauważymy spadek wydajności klimatyzacji, pierwsze co powinniśmy zrobić to sprawdzić jej ogólny stan. Dzięki dokładnym oględzinom możemy zauważyć, czy spadek wydajności związany jest faktycznie z wyciekiem czy może powoduje je inny problem jak zapchane otwory wlotowe i wylotowe

Podczas oględzin można też zauważyć poważniejsze wycieki – jeśli na obudowie lub w okolicach klimatyzacji zauważymy resztki oleju lub innego płynu może to oznaczać wyciek – warto wtedy od razu skontaktować się z serwisem klimatyzacji.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji – domowe sposoby

Czasami wyciek jest na tyle mały, że trudno dostrzec go gołym okiem. Pomocne w tej sytuacji okażą się najprostsze domowe sposoby, czyli woda i mydło. Środkiem pieniącym smarujemy obwody i w miejscu, w którym doszło do wycieku pojawią się charakterystyczne bąbelki.

Inna metoda to wpuszczenie specjalnego środka kontrastowego, który widoczny jest w świetle UV. Ta metoda wymaga jednak zastosowania specjalnych okularów ochronnych.

Fachowe sprawdzenie szczelności klimatyzacji

Choć obie metody są dość skuteczne nie są wystarczająco precyzyjne. Fachowcy do sprawdzenia szczelności klimatyzacji stosują specjalny przyrząd, który wydaje sygnał dźwiękowy gdy trafi wyciek.

Bez względu na zastosowaną metodę, zawsze w przypadku wycieku konieczny jest kontakt z serwisem klimatyzacji. Nawet drobny wyciek może prowadzić do poważnych awarii, które w konsekwencji zmuszą nas do wymiany klimatyzacji. 

Naprawa wycieku to zaledwie kilka chwil, po których znów będziemy mogli cieszyć się sprawną klimatyzacją, która zapewni nam właściwy komfort bez względu na aurę za oknem. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy, które dostarczy ci najlepszy sprzęt – skontaktuj się z nami. Oferujemy klimatyzację domową w Warszawie, a także jej serwis i fachowe doradztwo. Pomożemy ci w doborze właściwej wydajności klimatyzacji, jak i odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości.

Właściwie serwisowana i używana klimatyzacja to doskonały sposób na zapewnienie sobie komfortu bez względu na aurę panującą za oknem – ciesz się przyjemnym chłodem nawet w najbardziej upalne dni.