Klima – Mors

Jak sprawdzić, czy klimatyzacja domowa działa?

Gorące lato zbliża się wielkimi krokami nie jesteś pewien, czy twoja klimatyzacja domowa jest sprawna? Możesz zadzwonić po serwis, albo wykonać test samodzielnie. Jak sprawdzić czy klimatyzacja domowa działa?

Klimatyzacja domowa w upalne lato przynosi nam znaczącą ochłodę. Od jej sprawności nie tylko zależy, czy w domu utrzymamy optymalną temperaturę, ale również czy jej wydajność będzie na tyle wysoka byśmy nie musieli płacić dużych rachunków za prąd.

Sprawność klimatyzacji – domowy test

Jak sprawdzić, czy klimatyzacja domowa działa? Sprawdź temperaturę. Oczywiście termometr w pomieszczeniu wskaże ci, czy po włączeniu klimatyzacji powietrze powoli się ochładza, jednak nie jest to do końca miarodajne. Warto jednak monitorować ten parametr na bieżąco – pomoże nam też to w określeniu wydajności samej klimatyzacji.

Jednak najprostszym sposobem i najbardziej efektywnym, który stosowany jest również przez fachowców jest zmierzenie temperatury wlotowej i wylotowej. Powtarzamy mierzenie temperatury ponownie po upływie kwadransa i jeśli różnica pomiędzy temperaturami wynosi minimum 8 stopni oznacza to, że klimatyzacja jest sprawna.

Jeśli różnica jest mniejsza warto zadzwonić po serwis – oznacza to prawdopodobnie, że doszło do uszkodzenia klimatyzacji. Jej naprawa nie musi być kosztowna – być może są to po prostu zapchane filtry lub inna drobnostka, którą można rozwiązać podczas regularnych prac serwisowych.

Co może wpłynąć na działanie klimatyzacji?

Jeśli klimatyzacja jest regularnie serwisowana, wymieniasz i czyścisz filtry istnieje małe prawdopodobieństwo, że uległa ona uszkodzeniu. Jeśli jednak zauważasz, że spada jej wydajność zastanów się, czy nic nie zmieniło się w jej otoczeniu.

Być może wlot powietrza został przesłonięty meblem, który nie stał tu w ubiegłe lato? A może na wlot padają mocne promienie słoneczne? Każdy z tych czynników wpływa na wydajność klimatyzacji, co równocześnie zwiększa nasze rachunki za prąd. Klimatyzacja to urządzenie, które powinno stać w oddaleniu od innych mebli, a także poza zasięgiem promieni słonecznych – zwiększa to jej wydajność i jednocześnie sprawia, że szybciej odczujemy komfort wynikający z delikatnego ochłodzenia pomieszczenia.

Regularne czyszczenie klimatyzacji – podstawa sprawności urządzenia

Większość fachowców na pytanie jak sprawdzić czy klimatyzacja domowa działa zapyta zwrotnie czy oby na pewno jest ona czysta. Poprawne i wydajne działanie klimatyzacji możliwe jest tylko wtedy jeśli jest ona na bieżąco poddawana czyszczeniu i choć serwis powinien odbywać się dwa razy w roku, samo czyszczenie filtrów warto przeprowadzać częściej.

Co zrobić, jeśli klimatyzacja przestała działać, a jej naprawa jest dość kosztowna? W tym wypadku zapraszamy do nas – oferujemy klimatyzację domową w Warszawie dostosowaną do potrzeb każdego naszego klienta. Nasza oferta obejmuje również serwis, a w przypadku dodatkowych pytań zawsze pozostajemy do dyspozycji.