Klima – Mors

Jak używać klimatyzacji w domu i jak ją ustawić?

Klimatyzacja przynosi ogromną ulgę, szczególnie w upalne lato gdy słupki rtęci przekraczają 30 stopni. Jednak niewłaściwe jej ustawienie, a także źle dobrana temperatura zamiast wprowadzić komfort może nas doprowadzić do przeziębienia. Jak używać klimatyzacji w mieszkaniu, aby utrzymać przyjemną dla ciała temperaturę i pozostać zdrowym?

Wokół klimatyzacji narosło wiele mitów – że powodują infekcje dróg oddechowych, wysuszają skórę i doprowadzają do namnożenia się grzybów. Związane jest to z nieumiejętnym korzystaniem z klimatyzacji, jak i z brakiem jej serwisowania – uspokajamy, że powyższych sytuacji możesz uniknąć, jeśli tylko we właściwy sposób korzystać będziesz z urządzenia.

Jak ustawić klimatyzację w domu?

Jeśli decydujesz się na montaż klimatyzacji w domu to przede wszystkim wybierz właściwe miejsce. Okolice klimatyzacji to nie jest dobre miejsce do odpoczynku – mocny nawiew może sprawić, że nawet w upalny dzień szybko złapiemy przeziębienie. Klimatyzację dobrze jest ustawić w miejscu, w którym nie siadamy i nie odpoczywamy – odpowiednio dobrane urządzenie wyrówna temperaturę w całym pomieszczeniu.

Bardzo ważne jest ustawienie klimatyzacji w pokoju dziecka – nie powinna ona znajdować się bezpośrednio nad łóżeczkiem gdyż może doprowadzić do zbyt nagłego wychłodzenia. Być może powieszenie klimatyzacji nad drzwiami lub oknem będzie najbardziej rozsądnym rozwiązaniem w waszym mieszkaniu?

Jak używać klimatyzacji w mieszkaniu, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o ustawieniu temperatury

Największym problemem w przypadku używania klimatyzacji jest temperatura, jaką ustawiamy. W upalny dzień szybko chcemy się schłodzić, dlatego też ustawiamy klimatyzację na najniższą. Tym czasem nagła zmiana temperatury jest szokiem dla naszego organizmu, dlatego też korzystając z klimatyzacji powinniśmy wziąć to pod uwagę. 

Jak używać klimatyzacji w domu? Ustaw odpowiednią temperaturę, która nie powinna przekraczać 5 stopni różnicy od temperatury panującej w pomieszczeniu. A zatem, jeśli w domu temperatura powietrza to 30 stopni, klimatyzacja powinna być ustawiona na 25. 

Nieco inaczej ustawiamy klimatyzację na noc. Badania wskazują, że najbardziej optymalna temperatura do spania to 26 stopni. Pod warunkiem, że śpimy nago i bez przykrycia. Jeśli używamy kołder i lubimy spać w pidżamie, wtedy temperatura w sypialni powinna wynosić 16-22 stopnie.

Serwis – podstawa działania klimatyzacji

Regularne korzystanie z klimatyzacji sprawia, że się ona po prostu zużywa. Dlatego też konieczny jest jej serwis dwa razy do roku. W tym czasie wymienione zostaną filtry, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się grzybów i zarazków, a korzystanie z klimatyzacji będzie w pełni bezpieczne.

Pamiętaj, że aby klimatyzacja działała stosunkowo wydajnie, warto w upalny dzień zasłaniać i zamykać okna. Dopływ gorącego powietrza z zewnątrz wpływa na wydajność i może podnieść wysokość rachunków za prąd. 

Zapraszamy do kontaktu z naszym salonem – oferujemy klimatyzację domową w Warszawie dzięki czemu nawet najbardziej upalne lato będzie komfortowe!