Klima – Mors

Jak wybrać klimatyzację do mieszkania – czym się kierować?

Zmiany klimatu wymuszają na nas poszukiwanie nowych i optymalnych rozwiązań, aby móc w komfortowych warunkach spędzać czas. Jednym z najprostszych, a zarazem najefektywniejszych rozwiązań jest klimatyzacja. Pozostaje jednak pytanie – jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?

W celu poprawy komfortu w mieszkaniu decydujemy się na zakup klimatyzacji – jest to całkowicie zrozumiałe, szczególnie że zbyt wysoka temperatura w domu nie sprzyja odpoczynkowi i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, przez co czasem trudno jest nam podjąć właściwą decyzję. Warto zatem wiedzieć czym się kierować aby wiedzieć jaką klimatyzację wybrać do domu.

Jaka klimatyzacja do mieszkania będzie najlepsza?

Aby dokonać właściwego zakupu, z którego będziemy zadowoleni warto najpierw wiedzieć, co wziąć pod uwagę podczas wyboru klimatyzacji. To przede wszystkim jej wydajność. Wydajność klimatyzacji powinna zależeć od wielkości naszego mieszkania – zbyt słabe urządzenie nie ochłodzi wystarczająco powierzchni i nie osiągniemy zamierzonego efektu. Zbyt mocne to z kolei dodatkowe koszty, które jedynie uszczuplą stan naszego portfela.

Ważne jest zatem dobranie optymalnej mocy – w ten sposób będziemy w stanie we właściwy sposób ochłodzić mieszkanie, a jednocześnie nie wydamy kroci na zakup klimatyzacji.

Jaką klimatyzację do domu wybrać, czyli co to znaczy wydajność?

Wybierając klimatyzację domową musimy znać podstawowe parametry naszego domu. Przyjmuje się, że 1kW mocy chłodniczej klimatyzacji jest wystarczający dla 10 metrów kwadratowych mieszkania. Warto jednak wiedzieć, że to równanie ma swoje odstępstwa. Wszystko zależy od lokalizacji naszego mieszkania, przeszkleń oraz… wystawy słonecznej.

Znając podstawowy parametr, decydując się jaką klimatyzację wybrać do mieszkania musimy wziąć pod uwagę również te dodatkowe informacje i dodać je do naszej kalkulacji. I tak:

  • w przypadku mieszkań na poddaszach powinniśmy dodać +50% więcej mocy chłodniczej;
  • w mieszkaniach o wystawie południowej i zachodniej, wydajność klimatyzacji powinna być wyższa od 10 do 30%;
  • w przypadku bloków i domów o przestarzałej termoizolacji, klimatyzacja powinna mieć moc większą o około 10%.

Klimatyzacja do domu – jak dokonać właściwego wyboru?

Wiedząc już, jaki jest podstawowy parametr wyboru właściwej klimatyzacji, możemy zapoznać się z modelami. Warto tu wziąć pod uwagę przede wszystkim klasę energetyczną – klimatyzacja pobiera dużo energii, a zatem by nasze rachunki za energię nie poszybowały w górę, najlepszym rozwiązaniem jest wysoka klasa energetyczna.

Postaw też na renomowane marki – to nie tylko gwarancja bezawaryjności, ale też i serwisu, który będzie potrzebny, aby klimatyzacja spełniała swoją funkcję również w kolejnych latach.

Jeśli nadal nie wiesz, jaką klimatyzację wybrać do mieszkania – nie martw się. Zapraszamy do naszego punktu, w którym oferujemy klimatyzację domową w Warszawie. Nasi pracownicy z przyjemnością pomogą w znalezieniu najlepszego i najbardziej wydajnego urządzenia, które będzie dopasowane do twoich potrzeb. Wybór klimatyzacji nie musi być trudny, jeśli robisz to z pomocą specjalisty – a my zawsze jesteśmy do twojej dyspozycji.